Polstob
tors. 29. okt. 2026
Lige nuRegnskaber

Alphabet: Omsætningen i Google Cloud blev mere end fordoblet til 30,7 mia. dollar

Omsætningen i 3. kvt. steg 25 % til 127,6 mia. dollar; GAAP-EPS faldt til 2,12 fra 2,87 dollar, da aktieinvesteringer gik fra gevinst til tab på 8,7 mia. dollar. Aktien lå 10,62 % lavere i stadig svingende eftermarkedshandel kl. 18.06 ET.

Oversat af AI fra den engelske original. Læs den engelske original

Det vigtigstepr. 3. kvt. 2026
  • Omsætning127,6 mia. dollar +25 % år over år; +25 % i faste valutakurser, non-GAAP
  • Omsætning i Google Cloud30,7 mia. dollar +103 % år over år
  • Udvandet EPS (GAAP)2,12 dollar Var 2,87 dollar året før
  • Tab på aktieinvesteringer8,7 mia. dollar Reducerede udvandet EPS med 0,55 dollar
  • Køb af materielle anlægsaktiver51,4 mia. dollar Var 24,0 mia. dollar året før

Omsætningen i Google Cloud steg 103 % til 30,7 mia. dollar (30.709 mio. dollar) i 3. kvartal, der sluttede 30. september 2026, fra 15.157 mio. dollar året før, og driftsresultatet steg til 11.121 mio. dollar fra 3.594 mio. dollar, fremgår af Alphabets regnskabsmeddelelse for 3. kvartal, som blev indsendt til SEC kl. 16.01 ET (21.01 CET) den 28. oktober. Den samlede omsætning voksede 25 % til 127,6 mia. dollar, eller 25 % i faste valutakurser (non-GAAP), og driftsresultatet steg 30 % til 40,6 mia. dollar, svarende til en margin på 31,8 %. Ifølge selskabet var væksten i Google Cloud Platform drevet af AI-infrastruktur til virksomheder, AI-løsninger til virksomheder og kernetjenester, og salget af selskabets TPU-systemer bidrog også til omsætningsvæksten.

Alphabets omsætning og driftsresultat fordelt på poster (mio. dollar)
Post3. kvt. 20253. kvt. 2026
Omsætning, Google Search & other56.56763.350
Annonceomsætning, YouTube10.26111.207
Omsætning, Google Services87.05296.302
Omsætning, Google Cloud15.15730.709
Driftsresultat, Google Services33.52739.157
Driftsresultat, Google Cloud3.59411.121
Driftsunderskud, Other Bets-1.426-2.047
Aktiviteter på Alphabet-niveau-4.467-7.655

Kilde: Alphabet Q3 2026 results release (Form 8-K, Exhibit 99.1), Kvartalet til 30. september 2026.

Nettoresultatet til almindelige aktionærer faldt til 26,2 mia. dollar fra 35,0 mia. dollar året før, og udvandet EPS (GAAP) faldt til 2,12 dollar fra 2,87 dollar. Meddelelsen specificerer udsvinget under driftsresultatet: andre indtægter (omkostninger) var en nettoomkostning på 8.221 mio. dollar mod en gevinst på 12.759 mio. dollar i 3. kvartal 2025. Den største post var et tab på 8.664 mio. dollar på aktieinvesteringer mod en gevinst på 10.734 mio. dollar året før. Alphabet oplyste i en fodnote, at tabet på 8,7 mia. dollar reducerede nettoresultatet med 6,7 mia. dollar og udvandet EPS med 0,55 dollar, efter at det havde sænket skatteudgiften med 1,9 mia. dollar. Renteudgifterne steg til 967 mio. dollar fra 143 mio. dollar.

“Vi havde et stærkt kvartal og har nu en omsætningstakt på en halv billion dollar.”

Sundar Pichai, Topchef for Google og Alphabet · sec.gov

Original: “We had a strong quarter and are now on a half-trillion dollar revenue run rate.”

Ifølge pengestrømsopgørelsen var køb af materielle anlægsaktiver 51,4 mia. dollar i kvartalet mod 24,0 mia. dollar året før, og den frie pengestrøm (non-GAAP) var negativ med 9,1 mia. dollar. Alphabet rejste et nettoprovenu på 4,3 mia. dollar fra 12 mio. A-aktier og 8,1 mia. dollar fra 24 mio. C-aktier via sit ATM-program, som havde 27,6 mia. dollar tilbage pr. 30. september, samt 28,7 mia. dollar fra usikrede seniorobligationer. Selskabet købte ingen egne aktier tilbage i kvartalet mod 11,5 mia. dollar året før. Den langfristede gæld udgjorde 125,1 mia. dollar pr. 30. september, op fra 46,5 mia. dollar ved udgangen af 2025. Meddelelsen indeholder ingen finansiel prognose.

Alphabet-aktien lå 10,62 % lavere på 290,38 dollar i stadig svingende eftermarkedshandel kl. 18.06 ET (23.06 CET) den 28. oktober ifølge Nasdaq.com, efter at den havde lukket 1,34 % højere på 324,89 dollar. Reuters skrev, at aktien faldt, efter at Alphabet leverede indtjening og omsætning under analytikernes forventninger, og at selskabets AI-udgifter fik pengeforbruget til at stige hurtigere.

Nasdaq.com angiver en konsensus på 2,94 dollar fra 14 estimater for kvartalet, men den kan ikke sammenlignes med GAAP-tallet på 2,12 dollar: siden registrerer 9,11 dollar, Alphabets GAAP-tal inklusive investeringsgevinster, for junikvartalet mod en konsensus på 2,88 dollar, hvilket tyder på, at estimaterne ser bort fra den slags gevinster og tab. Alphabet rapporterer ingen justeret EPS; Reuters opgjorde tallet til 2,67 dollar mod Wall Streets forventning på 3,02 dollar. Omsætningen på 127,6 mia. dollar lå over prognosen på 127,22 mia. dollar på Investing.com, men under LSEG-estimatet på 128,2 mia. dollar, som Reuters henviste til.