Polstob
lør. 24. okt. 2026
Opdateres løbendeRegnskaber

Zijin Mining: Resultat henført til aktionærerne stiger 26 % til 18,36 mia. RMB i 3. kvartal

Det henførbare nettoresultat for de første ni måneder steg 52 % til 57,5 mia. RMB, mens guldudvindingen steg 8 % og kobberproduktionen ekskl. Kamoa 6 %; i 3. kvartal steg det 26 % til 18,36 mia. RMB.

Oversat af AI fra den engelske original. Læs den engelske original

Det vigtigste
  • Nettoresultat henført til aktionærerne i det børsnoterede selskab · 3. kvt. 202618,36 mia. RMB +25,97 % mod 3. kvt. 2025
  • Driftsindtægter · 3. kvt. 202689,27 mia. RMB +3,22 % mod 3. kvt. 2025
  • Nettoresultat henført til aktionærerne i det børsnoterede selskab · januar-september 202657,5 mia. RMB +52 % mod januar-september 2025
  • Nettopengestrøm fra driften · januar-september 202684,3 mia. RMB +62 % mod januar-september 2025
  • Udvundet guld · januar-september 202670 ton +8 % mod januar-september 2025
38,44%
Samlet bruttomargin i januar-september 2026 mod 24,93 % året før (ifølge tabellen pr. produkt, før eliminering af koncerninternt salg og ekskl. virksomheder, der ikke er datterselskaber)

Kilde: Zijin Mining Third Quarterly Report 2026 (HKEXnews, unaudited), januar-september 2026.

Zijin Mining Group Co., Ltd. havde i 3. kvartal 2026 et nettoresultat henført til aktionærerne i det børsnoterede selskab på omkring 18,36 mia. RMB, en stigning på 25,97 % fra 3. kvartal 2025, viser selskabets ureviderede engelsksprogede rapport. Driftsindtægterne steg 3,22 % år over år til 89,27 mia. RMB. Eksklusive engangsposter var det henførbare resultat for kvartalet 17,81 mia. RMB, en stigning på 42,43 %.

For januar-september 2026 var nettoresultatet henført til aktionærerne i det børsnoterede selskab 57,5 mia. RMB, en stigning på 52 %, og driftsindtægterne var 283,5 mia. RMB, en stigning på 12 % i forhold til samme periode i 2025. Nettopengestrømmen fra driften var 84,3 mia. RMB, en stigning på 62 %. Resultat pr. aktie (basic) for de ni måneder var 2,163 RMB, en stigning på 51,79 %, mod 0,690 RMB for 3. kvartal alene, en stigning på 25,91 % år over år.

Guld- og kobberpriserne flyttede sig mere end mængderne

Realiserede priser, produktion og marginer, januar-september
PostJan.-sep. 2026Jan.-sep. 2025
Enhedspris, guldbarrer (RMB/g)995.77746.43
Enhedspris, kobberkoncentrat (RMB/t)84,54560,878
Enhedspris, lithiumsalte (RMB/t)127,71953,431
Udvundet guld (kg)70,13064,945
Udvundet kobber (t)815,721829,903
Samlet bruttomargin (%)38.4424.93
Bruttomargin i mineselskaberne (%)68.3860.62

Kilde: Zijin Mining Third Quarterly Report 2026 (HKEXnews, unaudited), Januar-september 2026 og 2025. Priser og marginer er før eliminering af koncerninternt salg og ekskl. virksomheder, der ikke er datterselskaber; produktionstal er før eliminering af koncerninternt salg, og udvundet kobber omfatter den henførbare andel af Kamoa, som rapporten oplyser. Tallene i tabellen står i engelsk talformat (punktum som decimaltegn, komma som tusindtalsseparator).

Zijin giver tre forklaringer på væksten i begge perioder: en stabil stigning i produktionen af de vigtigste mineralprodukter, effektiv kontrol med stigningen i kontantomkostningen pr. ton malm og det, som rapporten kalder den ”betydelige stigning i priserne på de vigtigste metaller og biprodukter”. Det udvundne kobber udgjorde i alt 820.000 ton; eksklusive Kamoa var det 730.000 ton, en stigning på 6 % på samme grundlag, oplyste selskabet. Den henførbare andel af kobberet fra Kamoa faldt til 84.509 ton fra 140.614 ton året før.

Rapporten sammenligner også 3. kvartal med 2. kvartal. Guldbarrer indbragte 916,39 RMB pr. gram i 3. kvartal 2026, ned fra 982,36 RMB i 2. kvartal, mens kobberkoncentrat steg til 88.049 RMB pr. ton fra 83.627 RMB. Den samlede bruttomargin var 39,93 % i 3. kvartal mod 39,21 % i 2. kvartal; disse priser og marginer stammer fra tabellen pr. produkt, før eliminering af koncerninternt salg og ekskl. virksomheder, der ikke er datterselskaber. Guldudvindingen var 23.428 kg i 3. kvartal og 23.206 kg i 2. kvartal. For de ni måneder nåede det udvundne guld 70 ton, en stigning på 8 %.

Balance
Likvide beholdninger og bankindestående
90,39 RMB bn
Kortfristede lån
35,21 RMB bn
Langfristede lån
41,9 RMB bn
Udstedte obligationer
64,63 RMB bn

Kilde: Zijin Mining Third Quarterly Report 2026 (HKEXnews, unaudited), 30. september 2026.

Kilder
  1. Zijin Mining Group Co., Ltd., Third Quarterly Report 2026 (HKEXnews, English), 23. okt. 2026, 14.37 CEST
  2. Zijin Mining Group Co., Ltd., 2026年第三季度報告 (HKEXnews, Chinese version, prevails), 23. okt. 2026, 14.37 CEST
AI-genereretGenereret af AI ud fra kilderne ovenfor og kontrolleret mod dem før offentliggørelse. Om Polstob · Indberet en fejl