Polstob
lør. 24. okt. 2026
Opdateres løbendeRegnskaber

Kotak Mahindra Bank: Moderbankens resultat stiger 29 % til 4.212 crore rupier; marginen falder

Nettorenteindtægterne steg 16 % år over år til 8.459 crore rupier. Nettorentemarginalen faldt til 4,31 % fra 4,54 % året før og 4,53 % i 1. kvartal, hvilket banken primært tilskriver indhentningen af FCNR(B)-indlån.

Oversat af AI fra den engelske original. Læs den engelske original

Det vigtigstepr. 2. kvt. regnskabsåret 2027
  • Resultat efter skat, moderbank4.212 crore INR 3.253 crore INR i 2. kvt. regnskabsåret 2026
  • Resultat efter skat, koncern5.645 crore INR 4.468 crore INR i 2. kvt. regnskabsåret 2026
  • Nettorenteindtægter, moderbank8.459 crore INR 7.311 crore INR i 2. kvt. regnskabsåret 2026
  • Nettorentemarginal, moderbank4,31 % 4,54 % i 2. kvt. regnskabsåret 2026
  • Kreditomkostninger (annualiseret), moderbank0,35 % 0,79 % i 2. kvt. regnskabsåret 2026
Moderbankens balance, år over år (crore INR)
Punkter30. september 202630. september 2025Ændring
Nettoudlån577.295 crore INR462.688 crore INR+24,8%
Samlede indlån ved periodens udgang651.491 crore INR528.776 crore INR+23,2%
Kundeaktiver (udlån inkl. IBPC og BRDS samt kreditsubstitutter)626.801 crore INR509.399 crore INR+23,0%

Kilde: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 30. september 2026.

Kotak Mahindra Banks resultat efter skat i moderbanken steg 29 % til 4.212 crore indiske rupier i andet kvartal af regnskabsåret 2027, der sluttede 30. september 2026, fra 3.253 crore rupier året før og 2 % fra 4.123 crore rupier i første kvartal, viser bankens pressemeddelelse fra 24. oktober 2026. Koncernens resultat efter skat var 5.645 crore rupier, en stigning på 26 % fra 4.468 crore rupier året før. Moderbankens driftsresultat steg 21 % til 6.382 crore rupier fra 5.268 crore rupier. Hensættelserne faldt 15 % til 803 crore rupier fra 947 crore rupier, og de annualiserede kreditomkostninger var 0,35 % mod 0,79 % året før og 0,46 % i første kvartal.

I kvartalet hentede banken FCNR(B)-indlån for omkring 55.344 crore rupier og ydede lån for omkring 16.110 crore rupier gennem sine internationale filialer, fremgår det af meddelelsen. Moderbankens nettorenteindtægter steg 16 % til 8.459 crore rupier fra 7.311 crore rupier året før. Nettorentemarginalen var 4,31 % mod 4,54 % året før og 4,53 % i første kvartal, og ifølge meddelelsen skyldtes nedgangen primært indhentningen af FCNR(B)-indlån i kvartalet.

De samlede indlån ved periodens udgang voksede 23 % fra året før, eller 13 % eksklusive FCNR(B)-indlån. Andelen af anfordrings- og opsparingsindlån (CASA) var 38,2 % pr. 30. september 2026 mod 42,3 % året før, hvilket ifølge banken afspejler den større base af tidsindskud fra FCNR(B)-indstrømningen; eksklusive disse indlån var den 41,8 %. Nettoudlånet steg 25 %. Eksklusive lån mod sikkerhed i FCNR(B)-indlån og den låneportefølje, der er overtaget fra Kotak Mahindra Investments Ltd (KMIL), voksede nettoudlånet 19 %.

Resultat efter skat i banken og vigtige datterselskaber (crore INR)
Selskab2. kvt. regnskabsåret 20272. kvt. regnskabsåret 20261. kvt. regnskabsåret 2027
Kotak Mahindra Bank4,2123,2534,123
Kotak Securities348345533
Kotak Asset Management & Trustee Company287258399
Kotak Mahindra Prime251246354
Kotak Mahindra Life Insurance19849336
Kotak Mahindra Investments135120113
Kotak Alternate Asset Managers87104126
Kotak Mahindra Capital806089

Kilde: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 2. kvt. regnskabsåret 2027, 2. kvt. regnskabsåret 2026 og 1. kvt. regnskabsåret 2027. Som opgjort i meddelelsen; ifølge meddelelsen kan totaler afvige på grund af afrunding.

Nye misligholdelser (slippage) faldt 24 % til 1.230 crore rupier fra 1.629 crore rupier året før. De misligholdte lån udgjorde brutto 1,04 % og netto 0,24 % pr. 30. september 2026 mod 1,39 % og 0,32 % året før, og hensættelsesdækningen var 78 % mod 77 %. Moderbankens kapitalprocent efter Basel III var 21,9 %, med en CET1-kapitalprocent på 21,4 %.

Bestyrelsen godkendte det ureviderede regnskab for moderbanken og koncernen 24. oktober 2026. På samme møde udnævnte den Anup Kumar Saha, der i dag er fuldtidsansat bestyrelsesmedlem (whole-time director), til administrerende direktør (managing director og CEO) for tre år fra 1. januar 2027 med forbehold for aktionærernes godkendelse; Reserve Bank of India godkendte udnævnelsen i et brev dateret 30. september 2026, fremgår det af en separat indberetning. Meddelelsen indeholder ingen finansielle forventninger.

Kilder
  1. Kotak Mahindra Bank Ltd, media release 'Kotak Mahindra Bank Announces Results' (NSE filing), 24. okt. 2026, 09.56 CEST
  2. Kotak Mahindra Bank Ltd, 'Appointment / Re-appointment of Directors' (NSE filing), 24. okt. 2026, 12.12 CEST
AI-genereretGenereret af AI ud fra kilderne ovenfor og kontrolleret mod dem før offentliggørelse. Om Polstob · Indberet en fejl