Polstob
la 24.10.2026
PäivittyyTulokset

Kotak Mahindra Bankin emoyhtiön Q2-tulos kasvoi 29 % 4 212 crore rupiaan, korkomarginaali kapeni

Korkokate kasvoi vuodentakaisesta 16 % 8 459 crore rupiaan. Korkomarginaali kapeni 4,31 %:iin vuodentakaisesta 4,54 %:sta ja Q1:n 4,53 %:sta, minkä pankki selitti pääosin FCNR(B)-talletusten keräämisellä.

Tekoälyn kääntämä englanninkielisestä alkuperäisjutusta. Lue englanninkielinen alkuperäisjuttu

Tärkeimmät tiedottilanne TK27 Q2
  • Tulos verojen jälkeen, emoyhtiö4 212 crore ₹ TK26 Q2: 3 253 crore ₹
  • Tulos verojen jälkeen, konserni5 645 crore ₹ TK26 Q2: 4 468 crore ₹
  • Korkokate, emoyhtiö8 459 crore ₹ TK26 Q2: 7 311 crore ₹
  • Korkomarginaali, emoyhtiö4,31 % TK26 Q2: 4,54 %
  • Luottotappiokustannus (vuositasolla), emoyhtiö0,35 % TK26 Q2: 0,79 %
Emoyhtiön tase, muutos vuodentakaisesta (crore ₹)
Kohdat30.9.202630.9.2025Muutos
Nettoantolainaus577 295 crore ₹462 688 crore ₹+24,8%
Talletukset yhteensä kauden lopussa651 491 crore ₹528 776 crore ₹+23,2%
Asiakassaamiset (antolainaus sisältäen IBPC- ja BRDS-järjestelyt sekä luottoa korvaavat sijoitukset)626 801 crore ₹509 399 crore ₹+23,0%

Lähde: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 30.9.2026.

Kotak Mahindra Bankin emoyhtiön tulos verojen jälkeen kasvoi 30.9.2026 päättyneellä tilikauden 2027 toisella neljänneksellä 29 % 4 212 crore rupiaan vuodentakaisesta 3 253 crore rupiasta ja 2 % ensimmäisen neljänneksen 4 123 crore rupiasta, käy ilmi pankin 24.10.2026 julkaisemasta tiedotteesta. Konsernin tulos verojen jälkeen oli 5 645 crore rupiaa, 26 % enemmän kuin vuotta aiemmin (4 468 crore rupiaa). Emoyhtiön liiketulos kasvoi 21 % 5 268 crore rupiasta 6 382 crore rupiaan. Varaukset pienenivät 15 % 947 crore rupiasta 803 crore rupiaan, ja vuositasolle laskettu luottotappiokustannus oli 0,35 %, kun se vuotta aiemmin oli 0,79 % ja ensimmäisellä neljänneksellä 0,46 %.

Tiedotteen mukaan pankki keräsi neljänneksellä noin 55 344 crore rupiaa FCNR(B)-talletuksia ja myönsi kansainvälisten konttoriensa kautta lainoja noin 16 110 crore rupiaa. Emoyhtiön korkokate kasvoi 16 % vuodentakaisesta 7 311 crore rupiasta 8 459 crore rupiaan. Korkomarginaali oli 4,31 %, kun se vuotta aiemmin oli 4,54 % ja ensimmäisellä neljänneksellä 4,53 %. Tiedotteen mukaan marginaalin kapeneminen johtui pääosin neljänneksen aikana kerätyistä FCNR(B)-talletuksista.

Talletukset yhteensä kauden lopussa kasvoivat vuodentakaisesta 23 %, ilman FCNR(B)-talletuksia 13 %. CASA-talletusten (käyttö- ja säästötilit) osuus oli 30.9.2026 38,2 %, kun se vuotta aiemmin oli 42,3 %. Pankin mukaan muutos heijastaa FCNR(B)-talletusvirroista kasvanutta määräaikaistalletusten kantaa; ilman näitä talletuksia osuus oli 41,8 %. Nettoantolainaus kasvoi 25 %. Kun FCNR(B)-talletuksia vastaan myönnettyjä lainoja ja Kotak Mahindra Investments Ltd:ltä (KMIL) ostettua lainasalkkua ei lasketa mukaan, nettoantolainaus kasvoi 19 %.

Pankin ja keskeisten tytäryhtiöiden tulos verojen jälkeen (crore ₹)
YhtiöTK27 Q2TK26 Q2TK27 Q1
Kotak Mahindra Bank4 2123 2534 123
Kotak Securities348345533
Kotak Asset Management & Trustee Company287258399
Kotak Mahindra Prime251246354
Kotak Mahindra Life Insurance19849336
Kotak Mahindra Investments135120113
Kotak Alternate Asset Managers87104126
Kotak Mahindra Capital806089

Lähde: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, TK27 Q2, TK26 Q2 ja TK27 Q1. Tiedotteessa esitetyssä muodossa; tiedotteen mukaan summat eivät välttämättä täsmää pyöristysten vuoksi.

Uudet järjestämättömät luotot (slippage) vähenivät 24 % vuodentakaisesta 1 629 crore rupiasta 1 230 crore rupiaan. Järjestämättömien luottojen bruttosuhde oli 30.9.2026 1,04 % ja nettosuhde 0,24 %, kun ne vuotta aiemmin olivat 1,39 % ja 0,32 %. Varauskattavuus oli 78 % (77 %). Emoyhtiön Basel III -vakavaraisuussuhde oli 21,9 % ja ydinvakavaraisuussuhde (CET1) 21,4 %.

Hallitus hyväksyi tilintarkastamattomat emoyhtiön ja konsernin tulokset 24.10.2026. Samassa kokouksessa se nimitti nykyisen päätoimisen hallituksen jäsenen Anup Kumar Sahan toimitusjohtajaksi kolmeksi vuodeksi 1.1.2027 alkaen osakkeenomistajien hyväksynnän edellyttäen. Erillisen ilmoituksen mukaan Intian keskuspankki hyväksyi nimityksen 30.9.2026 päivätyllä kirjeellä. Tiedote ei sisällä taloudellista ohjeistusta.

Lähteet
  1. Kotak Mahindra Bank Ltd, media release 'Kotak Mahindra Bank Announces Results' (NSE filing), 24.10.2026 klo 09.56 CEST
  2. Kotak Mahindra Bank Ltd, 'Appointment / Re-appointment of Directors' (NSE filing), 24.10.2026 klo 12.12 CEST
Tekoälyn tuottamaTekoälyn tuottama yllä mainittujen lähteiden pohjalta ja niitä vasten tarkistettu ennen julkaisua. Tietoa Polstobista · Ilmoita virheestä