Polstob
sob., 24 paź 2026
AktualizowaneWyniki

Kotak Mahindra Bank: zysk jednostkowy +29 proc., do 4 212 crore INR; marża odsetkowa niższa

Wynik odsetkowy netto wzrósł r/r o 16 proc., do 8 459 crore INR; marża odsetkowa netto obniżyła się do 4,31 proc. z 4,54 proc. rok wcześniej i 4,53 proc. w I kw., co bank przypisuje w dużej mierze pozyskaniu depozytów FCNR(B).

Przetłumaczone przez AI z angielskiego oryginału. Przeczytaj angielski oryginał

Najważniejsze faktystan na II kw. roku obrotowego 2027
  • Zysk po opodatkowaniu, jednostkowy4 212 crore INR 3 253 crore INR w II kw. roku obrotowego 2026
  • Zysk po opodatkowaniu, skonsolidowany5 645 crore INR 4 468 crore INR w II kw. roku obrotowego 2026
  • Wynik odsetkowy netto, jednostkowy8 459 crore INR 7 311 crore INR w II kw. roku obrotowego 2026
  • Marża odsetkowa netto, jednostkowa4,31 % 4,54% w II kw. roku obrotowego 2026
  • Koszt ryzyka kredytowego (w ujęciu rocznym), jednostkowy0,35 % 0,79% w II kw. roku obrotowego 2026
Bilans jednostkowy r/r (crore INR)
Pozycje30 września 202630 września 2025Zmiana
Kredyty netto577 295 crore INR462 688 crore INR+24,8%
Depozyty ogółem na koniec okresu651 491 crore INR528 776 crore INR+23,2%
Aktywa klientów (kredyty z IBPC i BRDS oraz substytuty kredytowe)626 801 crore INR509 399 crore INR+23,0%

Źródło: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 30 września 2026.

Jednostkowy zysk po opodatkowaniu Kotak Mahindra Bank wzrósł w II kwartale roku obrotowego 2027, zakończonym 30 września 2026 r., o 29 proc., do 4 212 crore INR z 3 253 crore INR rok wcześniej, i o 2 proc. w porównaniu z 4 123 crore INR w I kwartale – wynika z komunikatu prasowego banku z 24 października 2026 r. Skonsolidowany zysk po opodatkowaniu wyniósł 5 645 crore INR, o 26 proc. więcej niż 4 468 crore INR rok wcześniej. Jednostkowy zysk operacyjny wzrósł o 21 proc., do 6 382 crore INR z 5 268 crore INR. Rezerwy spadły o 15 proc., do 803 crore INR z 947 crore INR, a koszt ryzyka kredytowego w ujęciu rocznym wyniósł 0,35 proc. wobec 0,79 proc. rok wcześniej i 0,46 proc. w I kwartale.

Według komunikatu w kwartale bank pozyskał depozyty FCNR(B) w wysokości ok. 55 344 crore INR i udzielił za pośrednictwem oddziałów zagranicznych kredytów na ok. 16 110 crore INR. Jednostkowy wynik odsetkowy netto wzrósł o 16 proc., do 8 459 crore INR z 7 311 crore INR rok wcześniej. Marża odsetkowa netto wyniosła 4,31 proc. wobec 4,54 proc. rok wcześniej i 4,53 proc. w I kwartale, a według komunikatu jej obniżenie wynikało w dużej mierze z pozyskania depozytów FCNR(B) w kwartale.

Depozyty ogółem na koniec okresu wzrosły r/r o 23 proc., a bez depozytów FCNR(B) o 13 proc. Wskaźnik CASA wyniósł na 30 września 2026 r. 38,2 proc. wobec 42,3 proc. rok wcześniej, co według banku odzwierciedla większą bazę depozytów terminowych z napływu FCNR(B); bez tych depozytów wyniósł 41,8 proc. Kredyty netto wzrosły o 25 proc. Bez kredytów zabezpieczonych depozytami FCNR(B) i portfela kredytowego przejętego od Kotak Mahindra Investments Ltd (KMIL) kredyty netto wzrosły o 19 proc.

Zysk po opodatkowaniu banku i głównych spółek zależnych (crore INR)
SpółkaII kw. roku obrotowego 2027II kw. roku obrotowego 2026I kw. roku obrotowego 2027
Kotak Mahindra Bank4,2123,2534,123
Kotak Securities348345533
Kotak Asset Management & Trustee Company287258399
Kotak Mahindra Prime251246354
Kotak Mahindra Life Insurance19849336
Kotak Mahindra Investments135120113
Kotak Alternate Asset Managers87104126
Kotak Mahindra Capital806089

Źródło: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, II, I kw. roku obrotowego 2027; II kw. roku obrotowego 2026. Zgodnie z komunikatem; według komunikatu sumy mogą się nie zgadzać z powodu zaokrągleń.

Nowe kredyty zagrożone (slippages) spadły o 24 proc., do 1 230 crore INR z 1 629 crore INR rok wcześniej. Kredyty zagrożone brutto (GNPA) wynosiły na 30 września 2026 r. 1,04 proc., a netto (NNPA) 0,24 proc. wobec 1,39 proc. i 0,32 proc. rok wcześniej, a wskaźnik pokrycia rezerwami 78 proc. wobec 77 proc. Jednostkowy współczynnik wypłacalności według Bazylei III wyniósł 21,9 proc., a współczynnik CET1 21,4 proc.

Rada dyrektorów zatwierdziła niebadane wyniki jednostkowe i skonsolidowane 24 października 2026 r. Na tym samym posiedzeniu powołała Anup Kumar Saha, obecnie dyrektora pełnoetatowego (whole-time director), na stanowisko dyrektora zarządzającego i CEO na trzy lata od 1 stycznia 2027 r., pod warunkiem zgody akcjonariuszy; według osobnego raportu Reserve Bank of India zatwierdził powołanie pismem z 30 września 2026 r. Komunikat nie zawiera prognoz finansowych.

Źródła
  1. Kotak Mahindra Bank Ltd, media release 'Kotak Mahindra Bank Announces Results' (NSE filing), 24 paź 2026, 09:56 CEST
  2. Kotak Mahindra Bank Ltd, 'Appointment / Re-appointment of Directors' (NSE filing), 24 paź 2026, 12:12 CEST
Wygenerowane przez AIWygenerowane przez AI na podstawie powyższych źródeł i sprawdzone z nimi przed publikacją. O Polstob · Zgłoś błąd