Polstob
lör 24 okt. 2026
UppdaterasRapporter

Kotak Mahindra Banks moderbolag lyfte vinsten 29 procent till 4 212 crore rupier i kv2

Räntenettot steg 16 procent på ett år till 8 459 crore rupier. Räntemarginalen sjönk till 4,31 procent från 4,54 procent ett år tidigare och 4,53 procent i första kvartalet, till stor del på grund av inlåningen i FCNR(B), enligt banken.

Översatt av AI från det engelska originalet. Läs det engelska originalet

Det viktigasteper kv2 räkenskapsår 2027
  • Resultat efter skatt, moderbolaget4 212 crore rupier 3 253 crore rupier i kv2 räkenskapsår 2026
  • Resultat efter skatt, koncernen5 645 crore rupier 4 468 crore rupier i kv2 räkenskapsår 2026
  • Räntenetto, moderbolaget8 459 crore rupier 7 311 crore rupier i kv2 räkenskapsår 2026
  • Räntemarginal, moderbolaget4,31 % 4,54 % i kv2 räkenskapsår 2026
  • Kreditkostnad (årsomräknad), moderbolaget0,35 % 0,79 % i kv2 räkenskapsår 2026
Moderbolagets balansräkning jämfört med året innan (crore rupier)
Punkter30 september 202630 september 2025Förändring
Nettoutlåning577 295 crore rupier462 688 crore rupier+24,8%
Total inlåning vid periodens slut651 491 crore rupier528 776 crore rupier+23,2%
Kundtillgångar (utlåning inkl. IBPC och BRDS, plus kreditsubstitut)626 801 crore rupier509 399 crore rupier+23,0%

Källa: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 30 september 2026.

Kotak Mahindra Banks resultat efter skatt för moderbolaget steg med 29 procent till 4 212 crore rupier i andra kvartalet räkenskapsåret 2027, som slutade den 30 september 2026, från 3 253 crore rupier ett år tidigare, och med 2 procent från 4 123 crore rupier i första kvartalet, enligt bankens pressmeddelande den 24 oktober 2026. Koncernens resultat efter skatt var 5 645 crore rupier, en ökning med 26 procent från 4 468 crore rupier ett år tidigare. Moderbolagets rörelseresultat steg med 21 procent till 6 382 crore rupier från 5 268 crore rupier. Reserveringarna minskade med 15 procent till 803 crore rupier från 947 crore rupier, och den årsomräknade kreditkostnaden var 0,35 procent, mot 0,79 procent ett år tidigare och 0,46 procent i första kvartalet.

Under kvartalet tog banken in FCNR(B)-inlåning på omkring 55 344 crore rupier och lånade ut omkring 16 110 crore rupier via sina internationella kontor, enligt pressmeddelandet. Moderbolagets räntenetto steg med 16 procent till 8 459 crore rupier från 7 311 crore rupier ett år tidigare. Räntemarginalen var 4,31 procent, mot 4,54 procent ett år tidigare och 4,53 procent i första kvartalet, och enligt pressmeddelandet berodde nedgången till stor del på inlåningen i FCNR(B) under kvartalet.

Den totala inlåningen vid periodens slut ökade med 23 procent jämfört med ett år tidigare, eller 13 procent exklusive FCNR(B)-inlåning. CASA-andelen (andelen inlåning på transaktions- och sparkonton) var 38,2 procent den 30 september 2026, mot 42,3 procent ett år tidigare, vilket enligt banken speglar den större basen av terminsinlåning från FCNR(B)-inflödena; exklusive den inlåningen var andelen 41,8 procent. Nettoutlåningen ökade med 25 procent. Exklusive lån mot FCNR(B)-inlåning och den låneportfölj som förvärvats från Kotak Mahindra Investments Ltd (KMIL) ökade nettoutlåningen med 19 procent.

Resultat efter skatt för banken och de viktigaste dotterbolagen (crore rupier)
Bolagkv2 räkenskapsår 2027kv2 räkenskapsår 2026kv1 räkenskapsår 2027
Kotak Mahindra Bank4 2123 2534 123
Kotak Securities348345533
Kotak Asset Management & Trustee Company287258399
Kotak Mahindra Prime251246354
Kotak Mahindra Life Insurance19849336
Kotak Mahindra Investments135120113
Kotak Alternate Asset Managers87104126
Kotak Mahindra Capital806089

Källa: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, kv2 och kv1 räkenskapsår 2027 samt kv2 räkenskapsår 2026. Enligt pressmeddelandet; enligt banken kan summorna avvika på grund av avrundning.

Nya nödlidande lån (slippages) minskade med 24 procent till 1 230 crore rupier från 1 629 crore rupier ett år tidigare. Andelen nödlidande lån brutto var 1,04 procent och netto 0,24 procent den 30 september 2026, mot 1,39 respektive 0,32 procent ett år tidigare, och reserveringsgraden (provision coverage ratio) var 78 procent, mot 77 procent. Moderbolagets kapitaltäckningsgrad enligt Basel III var 21,9 procent, med en kärnprimärkapitalrelation (CET1) på 21,4 procent.

Styrelsen godkände de oreviderade resultaten för moderbolaget och koncernen den 24 oktober 2026. Vid samma möte utsåg styrelsen Anup Kumar Saha, i dag heltidsanställd styrelseledamot (whole-time director), till vd (managing director and CEO) för tre år från den 1 januari 2027, under förutsättning att aktieägarna godkänner det; Indiens centralbank (Reserve Bank of India) godkände utnämningen i ett brev daterat den 30 september 2026, enligt en separat inlämnad handling. Pressmeddelandet innehåller ingen finansiell prognos.

Källor
  1. Kotak Mahindra Bank Ltd, media release 'Kotak Mahindra Bank Announces Results' (NSE filing), 24 okt. 2026 09:56 CEST
  2. Kotak Mahindra Bank Ltd, 'Appointment / Re-appointment of Directors' (NSE filing), 24 okt. 2026 12:12 CEST
AI-genereradGenererad av AI utifrån källorna ovan och kontrollerad mot dem före publicering. Om Polstob · Rapportera fel