Polstob
lør. 24. okt. 2026
OppdateresResultater

Kotak Mahindra Bank: Resultatet for morselskapet opp 29 % til 4 212 crore INR, marginen krymper

Netto renteinntekter økte 16 % fra året før til 8 459 crore INR. Netto rentemargin falt til 4,31 % fra 4,54 % året før og 4,53 % i 1. kvartal, noe banken i hovedsak forklarer med innhentingen av FCNR(B)-innskudd.

Oversatt av AI fra den engelske originalen. Les den engelske originalen

Det viktigsteper 2. kv. regnskapsåret 2027
  • Resultat etter skatt, morselskapet4 212 crore INR 3 253 crore INR året før
  • Resultat etter skatt, konsern5 645 crore INR 4 468 crore INR året før
  • Netto renteinntekter, morselskapet8 459 crore INR 7 311 crore INR året før
  • Netto rentemargin, morselskapet4,31 % 4,54 % året før
  • Kredittkostnad (annualisert), morselskapet0,35 % 0,79 % året før
Morselskapets balanse, endring fra året før (crore INR)
Punkter30. september 202630. september 2025Endring
Netto utlån577 295 crore INR462 688 crore INR+24,8%
Samlede innskudd ved periodens slutt651 491 crore INR528 776 crore INR+23,2%
Kundeeiendeler (utlån inkl. IBPC og BRDS, pluss kredittsubstitutter)626 801 crore INR509 399 crore INR+23,0%

Kilde: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 30. september 2026.

Kotak Mahindra Banks resultat etter skatt for morselskapet økte 29 prosent til 4 212 crore indiske rupi (1 crore = 10 millioner) i andre kvartal av regnskapsåret 2027, som endte 30. september 2026, fra 3 253 crore rupi året før, og 2 prosent fra 4 123 crore rupi i første kvartal, viser bankens pressemelding fra 24. oktober 2026. Konsernets resultat etter skatt var 5 645 crore rupi, opp 26 prosent fra 4 468 crore rupi året før. Morselskapets driftsresultat økte 21 prosent til 6 382 crore rupi fra 5 268 crore rupi. Avsetningene falt 15 prosent til 803 crore rupi fra 947 crore rupi, og den annualiserte kredittkostnaden var 0,35 prosent, mot 0,79 prosent året før og 0,46 prosent i første kvartal.

I kvartalet hentet banken inn FCNR(B)-innskudd for rundt 55 344 crore rupi og ga lån for rundt 16 110 crore rupi gjennom sine internasjonale filialer, står det i pressemeldingen. Morselskapets netto renteinntekter økte 16 prosent til 8 459 crore rupi fra 7 311 crore rupi året før. Netto rentemargin var 4,31 prosent, mot 4,54 prosent året før og 4,53 prosent i første kvartal, og ifølge pressemeldingen skyldes nedgangen i hovedsak innhentingen av FCNR(B)-innskudd i kvartalet.

De samlede innskuddene ved periodens slutt økte 23 prosent fra året før, eller 13 prosent utenom FCNR(B)-innskudd. Andelen innskudd på brukskontoer og sparekontoer (CASA) var 38,2 prosent per 30. september 2026, mot 42,3 prosent året før, noe banken forklarer med at tilstrømningen av FCNR(B)-innskudd har gitt en større base av termininnskudd; utenom disse innskuddene var andelen 41,8 prosent. Netto utlån økte 25 prosent. Utenom lån med sikkerhet i FCNR(B)-innskudd og låneporteføljen som ble kjøpt fra Kotak Mahindra Investments Ltd (KMIL), økte netto utlån 19 prosent.

Resultat etter skatt for banken og de viktigste datterselskapene (crore INR)
Selskap2. kv. regnskapsåret 20272. kv. regnskapsåret 20261. kv. regnskapsåret 2027
Kotak Mahindra Bank4,2123,2534,123
Kotak Securities348345533
Kotak Asset Management & Trustee Company287258399
Kotak Mahindra Prime251246354
Kotak Mahindra Life Insurance19849336
Kotak Mahindra Investments135120113
Kotak Alternate Asset Managers87104126
Kotak Mahindra Capital806089

Kilde: Kotak Mahindra Bank media release, 24 October 2026, 2. kv. 2027, 2. kv. 2026 og 1. kv. 2027 (regnskapsår). Slik tallene er oppgitt i pressemeldingen; ifølge banken kan summene avvike på grunn av avrunding.

Nye misligholdte lån falt 24 prosent til 1 230 crore rupi fra 1 629 crore rupi året før. Andelen misligholdte lån var 1,04 prosent brutto og 0,24 prosent netto per 30. september 2026, mot 1,39 prosent og 0,32 prosent året før, og avsetningsdekningen var 78 prosent, mot 77 prosent. Morselskapets kapitaldekning etter Basel III var 21,9 prosent, med en ren kjernekapitaldekning (CET1) på 21,4 prosent.

Styret godkjente de ureviderte regnskapene for morselskapet og konsernet 24. oktober 2026. På samme møte utnevnte styret Anup Kumar Saha, som i dag er heltidsansatt styremedlem (whole-time director), til administrerende direktør og konsernsjef for tre år fra 1. januar 2027, forutsatt aksjonærenes godkjenning; Reserve Bank of India godkjente utnevnelsen i et brev datert 30. september 2026, ifølge en egen børsmelding. Pressemeldingen gir ingen finansielle prognoser.

Kilder
  1. Kotak Mahindra Bank Ltd, media release 'Kotak Mahindra Bank Announces Results' (NSE filing), 24. okt. 2026, 09:56 CEST
  2. Kotak Mahindra Bank Ltd, 'Appointment / Re-appointment of Directors' (NSE filing), 24. okt. 2026, 12:12 CEST
AI-generertGenerert av AI ut fra kildene over og kontrollert mot dem før publisering. Om Polstob · Meld fra om feil