Översatt av AI från det engelska originalet. Läs det engelska originalet
- Intäkter, tre månader till 30 september 2026 · kv3 202616 956 mn dollar 1 382 mn dollar året innan
- Rörelseförlust, kv3 2026 · kv3 2026567 mn dollar Efter rörelsevinst 974 mn dollar i kv2
- Nettoförlust, kv3 2026 · kv3 202623 291 mn dollar Inkl. värdeförändring 21 936 mn dollar
- Intäkter, nio månader till 30 september 2026 · Nio månader till 30 sep 202633 242 mn dollar 2 545 mn dollar året innan
- Prisintervall i börsintroduktionen · S-1/A, 2 nov 2026Tomt i handlingen
Anthropic, PBC redovisade intäkter på 16,96 miljarder dollar under de tre månaderna till och med den 30 september 2026, enligt en reviderad registreringshandling (S-1/A) som SEC tog emot klockan 9.24 amerikansk östkusttid den 2 november 2026. Det kan jämföras med 11 555 miljoner dollar i kvartalet till och med juni och 1 382 miljoner dollar ett år tidigare. Intäkterna för de nio månaderna uppgick till 33 242 miljoner dollar, mot 2 545 miljoner dollar under samma period 2025. Anthropic tillskriver varje kvartals tillväxt nya modeller och produkter som ökat användningen. Enligt bolaget motverkade lägre priser på nya modellversioner och avtalsrabatter cirka 600 miljoner dollar av ökningen från junikvartalet.
Intäkter per kvartal mn dollar
- kv1 2025376 mn dollar
- kv2 2025787 mn dollar
- kv3 20251 382 mn dollar
- kv4 20252 040 mn dollar
- kv1 20264 731 mn dollar
- kv2 202611 555 mn dollar
- kv3 202616 956 mn dollar
Källa: Form S-1/A, 2 November 2026, Kvartal till och med 30 sep 2026.
De totala rörelsekostnaderna uppgick till 17 523 miljoner dollar, upp från 10 581 miljoner dollar i junikvartalet. Beräkningskapacitet och infrastruktur motsvarade 58 procent av intäkterna, från 48 procent, vilket handlingen kopplar till att mer beräkningskapacitet tagits i bruk, bland annat beräkningskapacitet för 5,0 miljarder dollar under kortfristiga åtaganden som enligt handlingen i dag kostar betydligt mer än kapaciteten under bolagets fleråriga avtal. Övriga rörelse- och administrationskostnader mer än tredubblades, främst till följd av ej kassaflödespåverkande kostnader kopplade till bolagets program för matchning av donationer. Anthropic tillskriver rörelseförlusten på 567 miljoner dollar, som följde på ett rörelseresultat på 974 miljoner dollar i junikvartalet, främst den kortfristiga beräkningskapaciteten och 2,0 miljarder dollar av dessa kostnader. Enligt bolagets non-GAAP-mått Adjusted Operating Income, som exkluderar aktierelaterade ersättningar och kostnaderna för välgörenhet, tjänade bolaget 2 463 miljoner dollar, mot 2 235 miljoner dollar i junikvartalet.
| Punkter | kv3 2026 | kv2 2026 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 16 956 mn dollar | 11 555 mn dollar | +46,7% |
| Beräkningskapacitet och infrastruktur | 9 863 mn dollar | 5 558 mn dollar | +77,5% |
| Övriga rörelse- och administrationskostnader | 3 588 mn dollar | 1 031 mn dollar | +248,0% |
| Totala rörelsekostnader | 17 523 mn dollar | 10 581 mn dollar | +65,6% |
Källa: Form S-1/A, 2 November 2026, Tre månader till 30 sep respektive 30 jun 2026.
Merparten av nettoförlusten på 23 291 miljoner dollar under tredje kvartalet är en värderingskostnad utanför rörelseresultatet. Handlingen bokför förändringar i verkligt värde på 21 936 miljoner dollar på bolagets konvertibla skuldebrev, derivatskulder och SAFE-avtal (simple agreements for future equity), vilket enligt handlingen främst speglar att en högre företagsvärdering höjt värdet på de konvertibla skuldebreven. Ytterligare 1 640 miljoner dollar i övriga kostnader kom till stor del från värdering till verkligt värde av finansieringsavtal med partner, enligt handlingen. För de nio månaderna till och med den 30 september 2026 inkluderar nettoförlusten på 104 039 miljoner dollar en förändring i verkligt värde på 94,3 miljarder dollar, medan rörelseförlusten var 1 260 miljoner dollar.
Den reviderade handlingen fyller också i en summa som lämnades tom i S-1-handlingen från oktober. Inklusive leasingavtal som ännu inte påbörjats uppgår Anthropics inköpsåtaganden och leasingavtal ingångna per och efter den 30 september 2026 till cirka 895,4 miljarder dollar, ”varav i stort sett allt avser beräkningskapacitet och infrastruktur”, enligt S-1/A-handlingen. Bolaget räknar med att cirka 447,5 miljarder dollar av detta förfaller före utgången av 2030 och nästan allt övrigt 2031-2045, varav cirka 69,8 miljarder dollar inom tolv månader från den 30 september 2026. Den dagen hade bolaget 95,6 miljarder dollar i likvida medel samt 36,3 miljarder dollar i kortfristiga placeringar. Den löpande verksamheten tillförde 6,6 miljarder dollar i kassaflöde under de nio månaderna.
Flera centrala siffror saknas fortfarande. Försättsbladet lämnar det uppskattade prisintervallet tomt, och antalet aktier för Anthropic och de säljande aktieägarna står tomt, så handlingen anger varken erbjudandets storlek, datum eller värdering. Prospektet definierar måttet Run-Rate Revenue men lämnar dess värde per den 31 oktober 2026 tomt. Anthropic har ansökt om notering av sina A-aktier på Nasdaq Global Select Market under kortnamnet ANT.
- Anthropic, PBC, Form S-1/A (Amendment No. 1), SEC EDGAR accession 0001628280-26-068676, 2 nov. 2026 15:24 CET
- SEC EDGAR, submission header for accession 0001628280-26-068676, 2 nov. 2026 15:24 CET
- Anthropic, PBC, Form S-1, SEC EDGAR accession 0001628280-26-067168, 26 okt. 2026 14:00 CET